Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Spanilá jízda

Spanilá jízdaDatum konání:
12.9.2020

CHOMOUTOV_spanila jizda_poster_WEB.jpg

Je to již víc než 20 let, kdy obyvatelé Chomoutova slyšeli první sliby o vybudování cyklostezky Olomouc – Chomoutov. Teď známe čtyři důvody, proč by se v roce 2022 měly sliby stát realitou a cyklostezka by měla být hotová:

 1. FINANCE JSOU K DISPOZICI.

 2. MAJETKOPRÁVNĚ JE TRASA VYČIŠTĚNA.

 3. POLITIKA MĚSTA TOMU PŘEJE.

 4. HEJTMAN O CYKLOSTEZCE JIŽ HOVOŘÍ V TELEVIZI.

Ale znáte to. Najednou se něco stane a cyklostezka bude až v roce 2023 nebo 2024, příp. nikdy. A tak si to chceme trochu pojistit.

My, obyvatelé Chomoutova, vyjedeme na kole do Olomouce, abychom se:

 • setkali s představiteli města, kteří nám slíbí, že pokud jsou výše uvedené důvody pravdivé, tak cyklostezka bude v roce 2022 postavena;

 • setkali s dalšími obyvateli města a okolních obcí a společně vyjádřili podporu výstavbě cyklistické infrastruktury v Olomouci a okolí;

 • společně radovali a symbolicky u Chomoutova kopli krumpáčem do země. Každá velká stavba začíná alespoň poklepáním kladívkem …

 • pobavili o cyklostezkách u dobrého guláše na hřišti v Chomoutově.

 

Tak přijeďte a podpořte naše cyklostezky.

 

Podrobnosti k našim důvodům:

 1. FINANCE JSOU K DISPOZICI. Pokud bude město chtít, finance získat může, a to i v případě, že, jak často říká, je zadlužené a nemá peníze. My ale víme,  že Vláda ČR dne 27. 7. 2020 schválila rozdělení peněz z prvního balíčku pomoci Evropské unie na zmírnění dopadů koronavirové krize, kde se počítá i se dvěma miliardami na rozvoj cyklistické dopravy. Je plánováno, že bude využita 100% míra spolufinancování projektů. Projekty budou realizovány na území celé ČR, tj. bez ohledu na kategorii regionů. Je tu ale jedno riziko spojené s časem, neboť prostředky je nutné vyčerpat do konce roku 2023.

 2. MAJETKOPRÁVNĚ JE TRASA VYČIŠTĚNA. Už 7. 11. 2019 byla KMČ Chomoutov ujištěna právním oddělením odboru investic, že  majetkoprávní vztahy by měly být dořešeny do konce roku 2019,  nejpozději však v dubnu 2020. Podle zatím neověřených informací by to tak již mělo být. Bylo přislíbeno, že v r. 2020 bude podána žádost o územní rozhodnutí, bude zahájeno zpracování dalších stupňů projektové dokumentace s tím, že v roce 2021 bude vydáno stavební povolení. Předpokládané období realizace: 04/2022 – 10/2022.

 3. POLITIKA MĚSTA TOMU PŘEJE. Víme, že politika města v oblasti dopravy a mobility je naplňována dle tzv. PLÁNU UDRŽITELNÉ MĚSTSKÉ MOBILITY MĚSTA OLOMOUCE. Všechny podstatné informace jsou dostupné zde: https://spokojena.olomouc.eu/.

 4. HEJTMAN O CYKLOSTEZCE JIŽ HOVOŘÍ V TELEVIZI  https://www.tvmorava.cz/soubor/Szh_lAXDIAAA.mp4

 

Názory obyvatel Chomoutova a Horky na cyklostezku: