O obci > Ostatní organizace v obci > SDH Rataje

SDH Rataje

Sbor dobrovolných hasičů v Ratajích byl založen roku 1942 z nařízení obecního úřadu. Byla zakoupena stará stříkačka z obce Luběnice za 12 000 Kčs. V neděli 19.srpna 1945 byl posvěcen základní kámen hasičské zbrojnice a při této příležitosti se ve zdejší kapli konala mše. V roce 1972 byla poprvé k 30.výročí založení sboru uspořádána soutěž požárních družstev mužů, žen a žáků v zásahu s vodou na cíl. Soutěže se zúčastnilo 8 sborů, ratajská družstva mužů a žáků se umístila na prvních místech. Soutěž byla nazvána „Zlatá proudnice“ a stala se tradičním kláním o putovní pohár. Roku 1979 se Zlaté proudnice zúčastnilo 17 družstev mužů a 4 družstva žáků. Klání se konalo každoročně až do roku 1991.

V roce 2010 sbor získal několik nových mladých členů a začala nová éra sboru. K 70.výročí byl vysvěcen nový prapor, zakoupen starší automobil VW transporter a nemalé peníze se investovaly do nového vybavení ve zbrojnici. Přibili také mladí hasiči a nově byli vyškoleni vedoucí dětí. Ke dni 25.5.2015 sbor čítá celkem 82 členů, z toho 16 žen a 28 dětí. Zaměřuje se na sportovní činnost, která spočívá v požárním sportu pro děti, ženy, muže a kulturní činnost pořádáním společenských akcí pro širokou veřejnost, dětských akcí a také hasičských soutěží.

Každoročně rok začíná dětskou hasičskou soutěží v uzlování - Ratajsky soke a v únoru se koná tradiční hasičský ples pořádaný v kulturním domě Rataje. Následuje dětský karneval, pálení čarodějnic a stavění Máje. Hlavní akcí jsou Ratajsky hode, které se konají společně s kácením Máje. Začíná se mší svatou v kapličce a následuje hasičská soutěž Zlatá proudnice, která navazuje na tradici hasičské soutěže z minulého století. Odpoledne se pokračuje kácením Máje na návsi. Poté přichází průvod spojený s kladením věnce k pomníku padlých a vystoupení účinkujících v areálu za humny. Ve večerních hodinách probíhá májová zábava.

V průběhu jarních a letních měsíců se sbor aktivně účastní hasičských soutěží se všemi družstvy. Nejvíce jich absolvují družstva mladších a starších hasičů, celkově odhadem asi 15 soutěží. Nezahálejí ovšem ani muži a ženy a také naše družstvo veteránů. Průměrně se účastní 9 pohárových soutěží a také okrskové soutěže. Během celého roku se vykonává také mnoho činností pro zlepšení naší obce. Čistí se park, prořezávají se dřeviny, seká se tráva, uklízí se listí, zajišťuje se montáž a demontáž vánočního osvětlení a také se udržuje hasičská technika a zbojnice, ve které sídlí jednotka sboru dobrovolných hasičů pro případ zásahu při požáru nebo jiné události. V prosinci se chystá vánoční stromek a společně probíhají oslavy posledního dne v roce v kulturním domě. Oslavy jsou spojené s tradičním velkolepým ohňostrojem.

ing. Leo Schaffer, velitel SDH Rataje

Okrsek 2015

Fotografie pana Martina Skopala publikovány s jeho laskavým svolením.

24. 5. Jana

Zítra: Viola