O obci > Organizační složky obce > JSDH Rataje

JSDH Rataje

Jednotka sboru dobrovolných hasičů Rataje byla obnovena v roce 2010 a sídlí v požární zbrojnici Rataje. K dnešnímu dni 25.5.2015 jednotka čítá 11 hasičů z toho 5 strojníků, 2 velitele družstva a 1 velitele jednotky. V průběhu pěti let se podařilo obnovit vybavení naší jednotky, které v mnoha případech sahalo svým stářím do sedmdesát let minulého stolení. Jednotka měla k dispozici zastaralý automobil značky ARO M-461 a starší motorovou stříkačku. Nově jednotka disponuje od roku 2012 automobilem značky Volkswagen Transporter T4 Long 4*4, přenosnou motorovou stříkačkou PS 12, kalovým čerpadlem, plovoucím čerpadlem, elektrocentrálou, mobilním osvětlením, vysílačkami a dalším potřebným vybavením pro hasiče jako jsou zásahové obleky, přilby, rukavice a boty.

Jednotka se každým rokem účastní taktického cvičení ve spolupráci a okolními obcemi. Na podzim roku 2012 jsme se zúčastnili taktického cvičení společně s okrskem Drahanovice. Cvičení bylo zaměřeno na dálkovou dopravu vody z koupaliště ve Střižově až k chatě u Svatopluka. Celkově se tohoto cvičení zúčastnily čtyři sbory. V roce 2013 jsme absolvovali tři taktická cvičení. První bylo ve spolupráci s HZS Olomouc a uskutečnilo se v prostorách lesa nad Ludéřovem. Cílem cvičení bylo pátrání v rojnicích po ztracené osobě. Následovalo první cvičení okrsku Těšetice s cílem uhasit požár stohu slámy ve Vojnicích s dálkovou dopravou vody z místního rybníka. Cvičení se zúčastnily jednotky z Rataj, Těšetic a Ústína a také členové sboru z Vojnic. Jednalo se o první cvičení okrsku po dlouhých letech. Poslední cvičení v roce 2013 jsme absolvovali v Náměšti na Hané s cílem uhasit požár ve střeše nad hlavní a vedlejší budovou zámku. Cvičení se zúčastnily jednotky z Náměště na Hané, ze Senice, z Drahanovic, z Těšetic, z Třebčína a také z HZS Olomouc. V roce 2014 se jednotka zúčastnila taktického cvičení v Ústíně. Námětem cvičení byla zdravověda a hledání ztracené osoby v háječku v Ústíně. Cvičení se zúčastnily jednotky z Rataj, Těšetic a Ústína a také členové sboru z Vojnic. Jednalo se o druhé společné cvičení okrsku.

Od roku 2010 nebylo potřeba zasahovat u žádného požáru v obci Rataje. Z minulosti se větší požáry v obci objevily v letech 1924, 1943, 1954 a 1955.

ing. Leo Schaffer

velitel JSDH Rataje