Drobečková navigace

O obci > Ostatní organizace v obci > Zdraví Hanáci > O nás

 

Občanské sdružení - nově - spolek ZDRAVÍ HANÁCI TĚŠETICE

      Naše o.s. bylo založeno v r. 2008. Cílem a snahou našeho sdružení byla a je  propagace pohybových aktivit, prevence zdraví, péče o fyzický i duševní rozvoj všech cílových skupin obyvatelstva a především  snaha předejít civilizačním chorobám – infarktu, cukrovce a obezitě.

      Po založení jsme usilovali  o nějaký prostor pro naši činnost. Po několikerém jednání nám bylo sděleno, že prostor – nemovitost – hasičské zbrojnice ve Vojnicích,  který není využíván by byl vhodným objektem,  ale vyžaduje  celkovou rekonstrukci. Po zvážení jsme se rozhodli nabídku přijat. Nastalo úporné období. Bylo nás 30, výbor  tvořilo  9 členů, prakticky ale největší starost, povinnost a odpovědnost byla a je na předsedovi – Záhorové Marii. Nejdříve jsem zjistila, že je velká šance v rámci vyhlašovaných výzev přes Region HANÁ získat dotaci, která by pomohla náš cíl uskutečnit.  Podmínky byly dány: nemovitost jsme  měli vlastnit, nebo mít v dlouhodobém pronájmu, musel být  vypracován  projekt a schválen a povolen Stavebním úřadem, podrobný rozpočet, podepsané dodavatelské smlouvy včetně jejich oprávnění k činnosti, zpracování celkového záměru, zdůvodnění, cíl a účel a využití.

      První požadavek byl vstřícně splněn – OÚ Těšetice,  jehož je budova, s námi uzavřel dlouhodobou nájemní smlouvu za symbolickou 1,-Kč.  Další bylo na nás. Vše jsem jako předseda a odpovědná osoba zařizovala se všemi institucemi s nadšením a velkým osobním nasazením  bez ohledu na  soukromí a čas, bez jakýchkoliv nároků a hlavně s osobními financemi, jelikož jsme nevlastnili vůbec žádný kapitál a projekt musel být nejen zpracován ale i zaplacen předem. Následovala obhajoba projektu na Regionu HANÁ. Nevěděli jsme jak dopadne bodové hodnocení komisí  a bylo to velmi vysoké riziko, které jsem  podstoupila, jelikož v případě neúspěchu by finance byly prostě odepsány, a nikdo by mi peníze nevrátil. Ale dopadlo to dobře, projekt jsem obhájila a následovalo další období nových stresů. Posouzení  v Olomouci a Praze, následné rozhodnutí a podepsání smlouvy. Zkrátka trvalo to téměř rok než jsme byli schopni započat. Ale i tohle nebyla snadná cesta. Nejdříve se totiž dílo musí vybudovat, následně  kolaudovat a kontrola musí opět konstatovat, že je vše dle projektu. Potom následuje proplacení dotace. Měli jsme sice příslib od banky  na úvěr, který by musel být ručen opět obcí, jednalo se  o půl milionu, což nebyla zanedbatelná částka, ale nastaly komplikace, které jsme opět museli neodkladně řešit, jelikož termíny byly striktní a vše  velmi přísně dodržováno. Vyřešili jsme tuto situaci opět vstřícností ÓU, který nám poskytl půjčku, kterou jsme se dohodli splatit po získání dotace. Musím konstatovat, že jsem velmi úzce spolupracovala s Ing. Zdeňkem Šoustalem, jelikož jsme byli takzvaně ze stejné branže, ekonomové, oba jsme věděli co je cílem a měli jsme na mysli zisk především pro občany. Všechna úskalí jsem s jeho intenzívním přispěním vyřešila a dosáhli jsme kolaudace v termínu. Spadl mi kámen ze srdce, opadlo stálé napětí jak to vše dopadne. Dotaci jsme obdrželi a úvěr splatili.

      Byla velká spokojenost – získali jsme pěknou klubovnu včetně vybavení, vybudovali jsme i zázemí a sociálku, která tam vůbec nebyla a naše aktivity se začaly rozvíjet.

Každým rokem  pro  možnost našich aktivit žádáme o příspěvek na činnost, jelikož jsme neziskovka  a jako taková  musíme mít účet, hradit elektřinu a režie, mít účetní a plnit vše jako samostatná organizace vůči  legislativním orgánům s osobní odpovědností předsedy sdružení.   Vždy je nám vyhověno dle  konkrétní finanční situace v rámci rozpočtu  obce.

      Pořádáme přednášky,  sportovní soutěže, provozujeme stále chůzi s NW holemi, pořádáme výstavy, spolupracujeme se školou i ostatními organizacemi v obci. Máme podepsanou dohodu o vzájemné spolupráci s  o.s. JATAR Rataje  a pořádáme  společné akce.

Je velmi náročné udržovat vše v činnosti a získávat přízeň a účastníky na našich akcích, jelikož jde o  občany, téměř stále ve stejném složení, kteří se rovněž podílejí a účastní aktivit jiných organizací v obci, a jak časově, finančně i fyzicky, zkrátka nemohou být všude a na všem. Přesto se snažíme udržovat naši činnost, o které jsme přesvědčeni, že je prospěšná.

  

                                                                                        Marie Záhorová  předseda

                                                                                           

 

Připravované akce 2015

Ve dnech 27. 3. – 29. 3. budeme pořádat Velikonoční výstavu na obci v Zasedačce. 26. 3. odpoledne budeme přijímat exponáty od našich občanů pro výstavu. Tímto bychom chtěli požádat naše občany o spolupráci a zároveň Vás pozvat na shlédnutí výstavy. Plakát bude před akcí vyvěšen.

Kontakty

Marie Záhorová,  předsedkyně Helena Partschová, pokladník
marie.zahorova@seznam.cz

h.partsch@seznam.cz

 

 ZDRAVÍ HANÁCI

 starší článek

 

O nás
Naše občanské sdružení vzniklo na základě vzájemné dohody 8 aktivistů, kteří se rozhodli pro prospěšnou činnost pro občany.

Přípravný výbor ve složení Záhorová Marie, Brhelová Miroslava, Zapletalová Vlasta, Partschová Helena,Železňáková Ludmila, Janů Libuše, Mgr. Večeřová Zuzana a Ondráková Irena připravil Stanovy sdružení a návrh na registraci na Ministerstvo vnitra. Registrace proběhla s platností od 9. 2. 2009.

Naším cílem je zejména prevence srdečních chorob, kroky ke zdraví členů sdružení, organizace volnočasových aktivit a zamezení zdravotních potíží. Dále mezi naše aktivity patří vzdělávání, osvěta a publikační činnost, výtvarná činnost dotýkající se volného času a zábavy a mnoho dalšího.

 

Aktivity
Každoročně pořádáme několik akcí zacílených nejen na členy sdružení, ale také na širokou veřejnost. Pravidelně cvičíme, a to každé úterý po celý rok, provádíme masáže na základě přihlášek členů i nečlenů, scházíme se na různých výtvarných akcích, pořádáme i přednášky a výstavy. Hlavně ale pravidelně chodíme s holemi NW (nordic walking), což je vynikající způsob upevnění zdraví pro každého.

IMG_0235.JPG

Máme připraveny bloky školení pro zájemce o výpočetní techniku, a to jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Vítání jsou všichni od předškoláků po seniory. Jsme vstřícní k jakékoliv spolupráci s ostatními složkami a organizacemi a také tuto spolupráci nabízíme.

Mezi naše dosavadní největší úspěchy patří dokončení projektu Rekonstrukce hasičské zbrojnice na klubovnu ve Vojnicích. Dnes klubovnu úspěšně využíváme pro naše aktivity, ale existuje i možnost pronájmu pro členy i nečleny.

Výsledkem spolupráce s místní školou, Sokolem a s Komisí pro sport a zdraví při Obecním úřadu v Těšeticích je akce HANÁKO, HÉBÉ SE, která má za sebou první, mimochodem velmi úspěšný ročník. Na organizovaný pochod se vydalo 61 účastníků, přičemž nejmladšímu byly 4 a nejstaršímu 73 let.

 

Upevňujte svoje zdraví prevencí a přidejte se k nám!

Rychlé odkazy na aktuální problémy.

Nálezy

 

SENIOR KLUB

Senior klub
Výstřižek.JPG[1].jpg

KANALIZACE

Kanalizace
čistička.JPG

Projekty obce Těšetice

Dotace

logo-kraje.bmp

Odkazy

LOGOMKnové.jpg

 

Czech Point
http://www.czechpoint.cz/web/

www.obcelidem.cz

Vyhledat na stránkách

17. 3. Vlastimil

Zítra: Eduard

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Obec je partnerem

logo-uo.png

METEO Těšetice

Aktuální stav počasí v Těšeticích, webkamera, dlouhodobé přehledy.
KLIKNĚTE NA OBRÁZEK

http://www.tesenet.estranky.cz/clanky/meteo-tesetice/

Návštěvnost stránek

200703