O obci > Aktuality > Výzva občanům, aby se připojili k petici za zachování krajiny na Bouzovsku

Výzva občanům, aby se připojili k petici za zachování krajiny na Bouzovsku

18.5.2016
Datum ukončení:
30.6.2016

Protestujeme proti zahájení těžby vápence v DP Hvozdečko

Zamýšlená těžba vápence je dál noční můrou obyvatel Bouzova, Javoříčka, Střemeníčka, Kovářova, Slavětína, Ješova i Luké. Obyvatelé odmítají plánovanou těžbu vápence v místní části Hvozdečko. Lidé mají obavy z dopravního zatížení, ze změny rázu krajiny a nadměrného hluku.

Okolní obce, spolky i místní občané zásadně nesouhlasí s tím, aby byl otevřen lom a postavena zpracovna vápence v blízkosti Javoříčských jeskyní a hradu Bouzova. Lom se má nacházet jen 160m od nejbližších obytných budov ve Střemeníčku a do 1km jsou další 3 obce. Kromě nepříznivých dopadů na kvalitu života místních občanů (prach, hluk, otřesy) by došlo k devastaci rekreačně významné krajiny s mnoha unikátními krasovými jevy. Na kvalitu života obyvatel by měla vliv i přeprava suroviny, kterou investor zamýšlí transportovat přímo středem obcí Kovářov, Olešnice a Slavětín. Ohroženy jsou nejen zdroje pitné vody v místě, ale i krasová zvodeň, která pod plánovaným dobývacím prostorem protéká a která je napojena na významné prameniště v Čerlince.
Z hlediska surovinových potřeb ČR ani Olomouckého kraje naprosto není potřebné stanovovat další dobývací prostor v situaci silného střetu zájmů těžařů se zájmy ochrany přírody, krajiny, vodních zdrojů a lidského zdraví. Předpoklad do dotěžení v případě uvedení lomu do provozu, by byl rok 2066, což představuje zátěž pro nejméně čtyři generace. V takovém případě je možno uvažovat o nepříznivé změně ve struktuře a počtu obyvatelstva. Těžba nerostných surovin na jedné straně zabezpečuje prosperitu, na straně druhé nevratné narušení krajiny a vyčerpání přírodního potenciálu. Těžba surovin znamená vždy zásah do přírodního prostředí. Náš spolek s tímto záměrem zcela nesouhlasí a na Krajský úřad Olomouckého kraje jsme poslali připomínky.

Petici lze podpořit svými podpisy:

Členové zastupitelstva obce a přítomní občané petici podpořili svými podpisy na schůzi ZOT dne 17. 5. 2016.

17. 10. Hedvika

Zítra: Lukáš